Style aranżacji wnętrz 0

Style aranżacji wnętrz

• Wybierając odpowiedni styl wnętrzarski do naszego pomieszczenia, pamiętajmy, aby kierunek ten jak najlepiej pasował do nas.

• Wnętrze urządzone konsekwentnie w danym stylu charakteryzuje spójność i harmonia.

• Przed decyzją o urządzenia wnętrza w danym stylu, zapoznajmy się z cechami wyznaczającymi dany kierunek w aranżacji wnętrz.

Urządzanie domu czy mieszkania nie jest łatwe. Bardzo łatwo w nim o przepych i brak spójności. Trudno również odnaleźć siebie, wyrazić swój styl. Problem pojawia się wówczas, gdy nie jesteśmy w stanie go dokładnie określić.

Na przestrzeni wieków powstawały różne motywy. Część tych z czasów historycznych dalej jest aktualna. Pojawiły się nowe również nowe kierunki dekorowania wnętrza. 

Zapoznaj się z poradami architekta wnętrz, aby odnaleźć swój styl. Pamiętaj, że konsekwentne urządzanie wnętrza w jednym stylu daje poczucie spójności i harmonii. Dodatkowo w dopasowanym pomieszczeniu, gdzie kolory, materiały i dekoracje tworzą jedną całość, chce się przebywać. Mieszkanie, które oddaje charakter domownika, sprawia, że czujemy się tam najlepiej, tam odpoczywamy.

Najpopularniejsze style wnętrzarskie:

  1. Styl skandynawski
  2. Styl nowoczesny
  3. Styl postindustrialny
  4. Styl minimalistyczny
  5. Styl klasyczny
  6. Styl rustykalny
  7. Styl orientalny
  8. Styl boho
  9. Styl vintage
  10. Styl glamour

Styl skandynawski

Styl skandynawski cieszy się coraz większą popularnością, grono wiernych fanów ciągle się poszerza. Głównymi cechami charakterystycznymi tego kierunku to jasne wnętrza urządzone w prosty i funkcjonalny sposób.

Cechy charakterystyczne:

  • Cechy: naturalność i prostota, prosta forma.
  • Kolory: naturalne, jasne barwy, dominuje biel lub szarość.
  • Materiały: naturalne materiały jak między innymi drewno, jasne, neutralne parkiety, różnorodność faktur.
  • Dekoracje: jasne meble z kolorowymi lub czarnymi dodatkami.

Styl nowoczesny

Jeden z najpopularniejszych stylów, który powstał w opozycji do przepychu i bogactwa. Opiera się podobnie jak styl skandynawski na prostocie i funkcjonalności. A główną zaletą tego kierunku jest jasność i przestrzenność w pomieszczeniu. We wnętrzu nie odnajdziemy dużo dodatków, gdyż panuje minimalizm w ilości elementów dekoracyjnych.

Cechy charakterystyczne:

  • Cechy: funkcjonalność, komfort, prostota, światło, przestrzenność, brak intensywnych kolorów i barw, proste wzory geometryczne, brak przypadkowości, wszystkie elementy są starannie dobrane.
  • Kolory: biel, beż, szarość, czerń, stonowane barwy.
  • Materiały: marmur, geometryczne wzory tapet.
  • Dekoracje: minimalna ilość dodatków, proste formy mebli, designerskie lampy, wazony.

Styl postindustrialny

Styl postindustrialny nazywany jest również stylem loftowym. Wyróżnia się on: dużymi, otwartymi przestrzeniami, wysokimi kondygnacjami oraz wielkimi oknami.

Obecnie panuje moda na lofty, najczęściej zaadaptowane zostają hale przemysłowe. Zostaje w nich podkreślony „surowy” charakter, poprzez zachowanie elementów konstrukcyjnych, instalacyjnych oraz ścian z cegły.

Cechy charakterystyczne:

  • Cechy: duże, otwarte przestrzenie, ogromne okna, wysokie kondygnacje, pozbawiona ścian działowych przestrzeń.
  • Kolory: biel, szarość, czerń, akcenty kolorystyczne.
  • Materiały: ceglane ściany, betonowa lub żywiczna podłoga, szkło, stal.
  • Dekoracje: meble o charakterze przemysłowym, wyeksponowane rury instalacyjne, przemysłowe oświetlenie, współczesna grafika na plakatach, minimalna ilość dodatków.

Styl minimalistyczny

Styl minimalistyczny charakteryzuje przede wszystkim prostotą formy i kształtów. Znamy słowa duchowego ojca minimalizmu Ludwiga Miesa van der Rohe: "mniej znaczy więcej". Zasadę tą odnosimy również do aranżacji wnętrz. Architekt modernizmu swoją koncepcję opierał na jedności materiału i struktury. W tym stylu doskonale widzimy dbałość o każdy detal, użyte materiały i niezwykle istotną jakość wykonania.

Cechy charakterystyczne:

  • Cechy: spokój, harmonia, ład, umiar, proste formy i kształty, funkcjonalność, przestrzenność.
  • Kolory: biel, szarość, czerń, akcent kolorystyczny w podstawowych barwach.
  • Materiały: wysokiej jakości, trwałe, drewno, tapety w geometryczne wzory, beton, kamień, lakierowane meble.
  • Dekoracje: ograniczona ilość dodatków, a te, które zostały wykorzystane, muszą spełniać jakąś funkcję, ascetyczne i proste w formie meble, brak dywanów i chodniczków, ważna jest jakość detali.

Styl klasyczny

Nazywany często stylem angielskim. Swoje fundamenty opiera na zachowaniu symetrii i równowagi. Wnętrze urządzone w tym kierunku jest niezwykle przytulne, odnajdujemy tu bogactwo dodatków oraz dużo motywów kwiatowych.

Styl klasyczny czerpie z historii projektowania wnętrz. Wykorzystuje wszystko to, co było sprawdzone i przyjęte w dekoratorstwie nawet wieki temu. Odwołuje się do wykorzystywanych wówczas form mebli, faktur, czy dodatków. Głównym wyznacznikiem tego kierunku jest zachowanie symetrii i równowagi.

Cechy charakterystyczne:

  • Cechy: odwołuje się do najlepszych elementów z historycznej tradycji urządzania wnętrz, elegancja, wygoda, szyk.
  • Kolory: delikatne i pastelowe barwy z kolorowymi ornamentami.
  • Materiały: naturalne drewno, sztukateria, boazeria płycinowa, tradycyjne tapety.
  • Dekoracje: eleganckie sofy i fotele, pikowane poduszki, masywne zasłony, stylizowane żyrandole, dodatki przekazywane z pokolenia na pokolenie lub wygrzebane perełki z psiego targu.

Styl rustykalny

Styl ten często określany jest również jako wiejski. Nawiązuje on do prostych form związanych z życiem na wsi. Elementy wystroju oparte są na naturze i rękodziele.

Cechy charakterystyczne:

  • Cechy: nawiązanie do wsi, naturalność, prostota, obcowanie z naturą
  • Kolory: biel, beż, ciepłe i neutralne barwy, odcienie zieleni i brązów.
  • Materiały: naturalne materiały, surowe drewno, drewniane słupy i belki stropowe, żelazo, miedź, cegła.
  • Dekoracje: elementy ceramiczne, dodatki ludowe, haftowane obrusy i serwetki, wiklinowe kosze.

Styl orientalny

Styl orientalny cechuje bogactwo dekoracji, oparte na mocnych i intensywnych kolorach, mnogości form i elementów. Główną rolę w takim stylu odgrywają materiały i tkaniny. Przeplatają się tu kolorowe, mocno zdobione poduszki, dywany i wszelakie narzuty.

Bardzo często styl orientalny w naszym pomieszczeniu wynika z zachowania wspomnień minionych wakacji spędzonych w Azji Środkowej. Tradycyjne, ręcznie zdobione tkaniny przywiezione ze Wschodu są początkiem tworzenia orientalnej przestrzeni. Kolejnym etapem są kunsztownie zdobione meble. Należy jednak zachować umiar lub oddać takie wnętrze w ręce dekoratora, gdyż w tym stylu nie trudno o przepych.

Orientalne wnętrze wyróżnia się kolorowymi ścianami. Często stosowana jest np. tapeta imitująca marokańskie kafle. Pozostawienie białych ścian będzie świadczyło o nieumiejętnie zaprojektowanym pomieszczeniu. Popularne barwy nurtu orientalnego to: pomarańcze, róże, czerwienie, fiolety, różne odcienie niebieskiego, zielonego. Właściwie każdy kolor może okazać się odpowiedni. Decydujące będą jednak dodatki. Dominujące są poduszki, narzuty, dywaniki z ornamentami, często z motywem mandali.

Inne elementy wpływające na identyfikację wnętrza w tym nurcie to charakterystyczne ażury. Często stosowane na drzwiach, parawanach, oknach, czy innych dekoracjach ściennych. Ważne jest również oświetlenie. Wykorzystanie czarnych marokańskich wiszących lamp, lampionów i latarni podkreśli urokliwy klimat Maroka. Jednak jak się mówi, diabeł tkwi w szczegółach, dlatego koniecznie trzeba pamiętać o takich detalach jak m.in.: tace, drewniane ramki przy lustrach, orientalne zegary. Nie zapominajmy również o złotych elementach.

Cechy charakterystyczne:

  • Cechy: orient, egzotyka, różnorodność, przepych, bogactwo, motywy zaczerpnięte ze wschodu.
  • Kolory: nasycone i intensywne barwy, czerwienie, żółcie, pomarańcze, złoto, zieleń, fiolet, róż.
  • Materiały: bambus, tkaniny zdobione cekinami, w orientalne wzory, błyszczące nicie, ciemne drewno.
  • Dekoracje: tradycyjne rzemiosło, meble z egzotycznych gatunków drewna, lampiony, kadzidełka.

Styl boho

„Boho” jest skrótem od słowa bohema, czyli grupy artystów żyjących i tworzących według własnych zasad. Boho również nazywany stylem etno lub stylem wolnych dusz. Odnosi się on do kultury i sztuki ludowej. Inspiracje czerpie równie z kultury regionalnej Polski, Afryki, Ameryki Południowej, jak i Australii czy Skandynawii. Główną cechą charakterystyczną tego stylu to nieograniczona swoboda łączenia ze sobą kolorów, kształtów, wzorów oraz materiałów.

Obecnie mnogość barw i odcieni zastąpiły stonowane kolory. A wnętrze urządzone w tym stylu wnętrzarskim zyskuje charakteru poprzez wykorzystanie rękodzieł i obrazów.

Cechy charakterystyczne:

  • Cechy: różnorodny, naturalny, zaskakujący, bardzo kolorowy, swoboda łączenia, zarówno materiałów, kolorów, dodatków, wykorzystanie rzemiosła, ukazujący umiar i prostotę.
  • Kolory: barwy ziemi, naturalne kolory, beże brązy, biel, czerwień wpadająca w pomarańcz, zgaszone zielenie.
  • Materiały: drewno, wiklina, len, bawełna.
  • Dekoracje: ręcznie plecione koce, poduszki, ozdoby na ściany, kosze wiklinowe, makramy.

Styl vintage

Styl ten w architekturze wnętrz charakteryzuje powrót do lat 50. i 60. Główną oznaką tego kierunku jest zamiłowanie do rzeczy starych. Jednak chodzi tu o przedmioty z duszą, mające swoją historię. Kierunek ten wykorzystuje meble i  rodzinne, perełki zakupione na „targu staroci”, jak i nowoczesne meble wykonane w formie i klimacie stylizowanym na drugą połowę XX w.

We wnętrzu wykorzystywane są meble z oznakami z historii, pokryte rdzą, jednak niezniszczone. Idea stylu vintage opiera się na łączeniu tego, co ma już swoje lata z odrobiną nowoczesności.

Styl vintage do wnętrza możemy wprowadzić w dwojaki sposób. Do nowoczesnego pomieszczenia wprowadzamy perełki antyczne lub na odwrót, stary pokój wzbogacamy współczesnymi dodatkami.

Cechy charakterystyczne:

  • Cechy: przywołuje klimat dawnych lat, nadaje przedmiotom drugie życie, renowacja ich, łączenie stylów.
  • Kolory: ciepłe brązy, pomarańcze, żółcie i zgniłe zielenie, beże. Mile widziane są również mocne akcenty kolorystyczne ożywiające przestrzeń.
  • Materiały: jasne panele, niewielki, wzorzysty dywan, drewno, tapety retro, odsłonięte cegły.
  • Dekoracje: białe lub neutralne ściany, stare szafy i komody, eleganckie zasłony, dodatki ze skóry, drewna, metalu i ceramiki, szerokie ramy obrazów i luster, stylizowane urządzenia AGD.

Styl glamour

Główną cechą tego wyrazistego kierunku wnętrzarskiego jest przepych i przesada. Dominują tu barokowe formy często zestawione z nowoczesnymi meblami w otoczeniu matowych faktur i błyszczących powierzchni. Nadaje to pomieszczeniu współczesnego charakteru.

Masywne, pikowane kanapy, ogromne fotele stanowią podstawę kierunku. Doskonałym uzupełnieniem są atłasowe, aksamitne poszewki, jak i narzuty. Niezwykle istotne są też dodatki ja lustra, masywne, dekoracyjne złote lub srebrne ramy i naczynia. Jednak wielkim atutem wnętrza w stylu glamour powinno być odczucie luksusu, który podkreśla wszędzie panujący blask. Wrażenie bogactwa dodatkowo potęgują kryształowe żyrandole.

Cechy charakterystyczne:

  • Cechy: przepych, bogactwo, blask, czar, szyk i elegancja, luksus, wysoka jakość materiałów, magia, połysk.
  • Kolory: złoto, srebro, biel, beże, pudrowe róże, fiolety, butelkowa zieleń, ciemny granat, szarości, czerń.
  • Materiały: miękkie materiały: atłas, aksamit, satyna, welur, tkaniny żakardowe, metalizowane tapety, kryształy, metale szlachetne, szkło.
  • Dekoracje: lśniące przedmioty, luksusowe dodatki, lustra, pozłacane, dekoracyjne ramy, żyrandole, białe świece, zasłony, zdobione poduszki, świeczniki, zegary, srebrne naczynia.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl