Jak prawidłowo przykleić tapetę na ścianę 0

Kilka wskazówek zanim nakleisz tapetę.

 1. Ściana, na którą chcemy przykleić tapetę powinna być oczyszczona z pyłu, kurzu i tłuszczu oraz dokładnie zagruntowana.
 2. Jeżeli zamówiona tapeta nie jest drukowana na podkładzie samoprzylepnym do montażu należy użyć kleju do tapet (do kupienia w każdym markecie budowlanym). My polecamy te gotowe, o płynnej konsystencji, a nie kleje w proszku – w ten sposób wyeliminujemy ryzyko powstawania grudek. Klej należy stosować według zaleceń załączonych przez jego producenta.
 3. Nie należy przyklejać tapety na niedawno malowaną lub nowo postawioną ścianę, ponieważ pasy mogą się odklejać lub fałdować. Powinno się odczekać około 3 tygodni od ostatniego malowania, aby ściana zdążyła odpowiedni wyschnąć.
 4. Przed rozpoczęciem klejenia należy sprawdzić, czy tapeta nie jest uszkodzona i nie ma innych widocznych wad. Najlepiej rozłożyć wszystkie jej pasy na płaskiej, suchej powierzchni (podłodze) i sprawdzić, czy wzór oraz kolory idealnie do siebie pasują.
 5. Tapety drukujemy w pasach, które idealnie do siebie pasują, układamy je na ścianie na styk (pasy nie nakładają się na siebie).
 6. Prosimy pamiętać, że kolory na monitorach i ekranach różnią się od siebie (ze względu na kalibrację oraz różne ustawienia jasności i nasycenia), tym samym różnią się od gotowego wydruku.

 

Jak nakleić tapetę papierową, fizelinową?

 1. Należy zacząć od rozplanowania ułożenia pasów tapety na ścianie. Prosimy o sprawdzenie, czy zamówiona tapeta w całości pokryje zaplanowany obszar ściany.
 2. Przed rozpoczęciem klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest wyznaczenie na ścianie pionu.
 3. Klej nakładamy na ścianę równomierną warstwą za pomocą wałka lub pędzla. Najlepiej nakładać klej systematycznie (tak, aby nie zdążył wyschnąć) na powierzchnię minimalnie większą niż nakładany pas tapety.
 4. Pasy przyklejamy od góry ściany, tak, aby dolna część klejonego pasa swobodnie opadała w dół. Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór aktualnie klejonego pasa do tapety znajdującej się już na ścianie.
 5. Brzegi łączymy „na styk” (na zakładamy jednego pasa na drugi), jeżeli pod tapetą pojawią się pęcherzyki, powoli wyciągamy je za pomocą wałka lub szmatki.
 6. Ewentualny nadmiar kleju należy usunąć czystą, lekko wilgotną gąbką, ręcznikiem papierowym lub szmatką. Należy to robić na bieżąco, tak, aby klej nie zdążył wyschnąć.
 7. Po przyklejeniu wszystkich pasów dociskamy tapetę zwiniętą szmatką (miękką i suchą). Nie należy trzeć tapety wielokrotnie w tym samym miejscu aby jej nie uszkodzić. Nadmiar tapety należy powoli odciąć ostrym nożem do papieru.

 

Co trzeba wiedzieć przed klejeniem tapety samoprzylepnej? 

 1. Do oklejania tapetą samoprzylepną nie nadają się ściany:
  1. na których jest widoczna faktura
  2. na których farba nie przylega do powierzchni lub jest położona nierównomiernie
  3. które są oklejone tapetą.
 2. Nie polecamy również aplikacji na ściany pomalowane farbą o wysokim nasyceniu kolorów, farbami lateksowymi z matowym wykończeniem, farbami zawierającymi składniki antygraffiti. Mogą one osłabiać przyczepność okleiny.
 3. Jeżeli ściana była wcześniej malowana, przed aplikacją tapety należy odczekać minimum 3 tygodnie, aby farba całkowicie wyschła. To samo dotyczy ścian świeżo zagruntowanych.
 4. Tapetę samoprzylepną należy kleić na gładkich suchych ścianach, dokładnie oczyszczonych z wszelkich pyłów, brudu i odtłuszczonych. Podczas czyszczenia trzeba zwrócić szczególną na narożniki i krawędzie. Zebrane pod tapetą zanieczyszczenia mogą osłabić przyleganie okładziny do powierzchni.

 

Instrukcja klejenia tapety samoprzylepnej:

 1. Ostrożnie wyjmij tapetę z tuby i rozwiń bryty, układając je na suchej, czystej i płaskiej powierzchni.
 2. Sprawdź, czy tapeta nie ma żadnych uszkodzeń, a bryty pasują do siebie pod względem długości i kolorystycznie.
 3. Ułóż bryty w odpowiedniej kolejności. Klejenie należy rozpocząć od pierwszego (skrajnego) brytu.
 4. Na przygotowanej ścianie wyznacz miejsce zakończenia pierwszego brytu pionową linią.
 5. Wzdłuż górnej krawędzi ściany przyklej pasek taśmy dwustronnej. Zapobiegnie to odklejeniu tapety, gdyż klej na materiale potrzebuje 3 tygodni na związanie się ze ścianą.
 6. Tapetę przyklejaj, stopniowo odklejając podkład. Najpierw odklej wąski pasek górnej części pierwszego brytu tapety i przyklej od góry ściany tak, aby bok pasa przylegał do wcześniej zaznaczonej linii. Delikatnie wygładź i dociśnij naklejony fragment.
 7. Ostrożnie ściągaj materiał podkładowy, trzymając go równo z obu stron brytu. Pozwalaj przy tym, aby tapeta swobodnie opadała i równo przyklejała się do ściany. Rób to małymi fragmentami, w międzyczasie wygładzając rękami lub raklą powierzchnię tapety od środka na zewnątrz, aby pod spodem nie zostało powietrze.
 8. Po przyklejeniu pierwszego brytu, dopasuj drugi bryt idealnie, aby wzory się pokrywały (należy przesunąć ok 1 cm w lewo od pionowej linii). Pamiętaj, że nasze tapety samoprzylepne drukowane są z zakładką 1 cm. Powtarzaj kroki dotyczące sposobu klejenia pierwszego brytu.
 9. Po klejeniu tapetę możesz czyścić miękką szmatką lub gąbką, w razie potrzeby korzystając z delikatnego detergentu. Jednak pamiętaj, aby nie trzeć wielokrotnie w jednym miejscu, aby nie uszkodzić wydruku.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl