Tapeta flizelinowa, papierowa, samoprzylepna - czym się różnią i którą wybrać? 0
Tapeta fizelinowa, papierowa, samoprzylepna - czym się różnią i którą najlepiej wybrać?

Tapety właśnie przeżywają swój wielki powrót. Są centralną dekoracją wielu nowoczesnych salonów i sypialni. Przyozdabiają dziecięce pokoje i zmieniają je w bajkową krainę dzięki przepięknym grafikom. Wzbogacają wystrój studiów urody i restauracji, którego nie powstydziłaby się nawet Magda Gessler w finale “Kuchennych rewolucji”. Aktualne tapety w niczym nie przypominają mało estetycznych oklein, które królowały w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dzisiejsze wzory na ścianach to pastelowe dzieła sztuki, barwne, wyraziste motywy, drobne desenie vintage czy bogate w kolory fototapety. Oprócz obrazu na tapecie, możemy wybierać różne typy materiału, na którym będzie naniesiony nadruk. Ostatnimi czasy najpopularniejszymi podłożami są odświeżona i wzmocniona kultowa tapeta papierowa, tapeta na flizelinie oraz okładzina samoprzylepna, która nie wymaga użycia kleju. Jak dokonać trafnego wyboru pomiędzy nimi, aby długo cieszyć się z pięknego efektu po tapetowaniu pomieszczenia?

Tapeta samoprzylepna - łatwe klejenie i mało bałaganu

Tapeta samoprzylepna może kojarzyć się nam z wielką naklejką, którą szybko i przyjemnie nakłada się na ścianę. Decydując się na ten rodzaj materiału, nie musimy specjalnie przygotowywać pomieszczenia - ochraniać mebli folią, kupować najlepszego kleju, ani wyposażać się w dodatkowe sprzęty. Jej aplikacja jest niezwykle czysta i nie wymaga użycia dodatkowych materiałów, takich jak klej, pędzle, wałki czy folia malarska. Przy nakładaniu tapety samoprzylepnej nie ma możliwości zachlapania podłogi czy mebli, gdyż klej jest już od razu nałożony na tapetę. Dzięki temu bryty nie łapią dodatkowej wilgoci przy aplikacji i nie dojdzie do ich rozdarcia przy montażu na ścianie. Pasy tapety będą kleić się już po zdjęciu materiału podkładowego. Aby dobrze przylegały do powierzchni, trzeba je dociskać stopniowo i równomiernie. Prosta aplikacja sprawia, że tapetę samoprzylepną możemy przykleić nawet samodzielnie i na własną rękę szybko odświeżyć wnętrze. Po nałożeniu tapety można śmiało wprowadzać się do pomieszczenia bez potrzeby większego sprzątania. Wynajęcie ekipy może więc okazać się zbędne, przez co obniżymy koszty remontu. Jeżeli zależy nam na szybkich efektach bez długich przygotowań, okładzina w formie naklejki będzie dobrym rozwiązaniem. Sposób klejenia jest naprawdę prosty, a kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

Zalety tapet samoprzylepnych - piękna okleina dla niedoświadczonych w remontach

Ten szczególny rodzaj tapet jest wykonany z materiałów wysokiej jakości, które dają piękny efekt dekoracyjny. Oferowana przez nas tapeta samoprzylepna ma strukturę canvasu, która na ścianie przypomina obraz w skali makro. Trwała dekoracja ścienna jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia takie jak zarysowania. Jest też łatwa do utrzymania w czystości. Jeśli posłużymy się miękką, wilgotną szmatką, szybko usuniemy zabrudzenia, plamy i kurz. Atutem tapet samoprzylepnych jest też możliwość ich aplikacji również na inne powierzchnie. Taką okleiną można przyozdobić drzwi, szafy, blat stołu czy fronty innych mebli. Dzięki temu powstaną nietypowe aranżacje pomieszczeń, w których wzór ze ściany pojawi się też na innych elementach wystroju.

Nawet jeżeli nie mamy doświadczenia w montażu tapet, samoprzylepna okładzina będzie dla nas bardzo dobrym wyborem. Klej zyskuje maksymalną przyczepność po kilku tygodniach od aplikacji, więc przy oklejaniu ściany mamy sporo czasu na poprawki. Jeżeli położymy ją krzywo lub pojawi się zagniecenie, możemy od razu oderwać pas i ułożyć go dobrze na nowo. Jeśli bryt nie będzie łapał pionu, możemy odkleić go i ponownie położyć pod odpowiednim kątem. Zanim klej zwiąże tapetę ze ścianą, możemy tę czynność powtarzać kilkakrotnie. Nie będzie to miało wpływu na wytrzymałość kleju czy wygląd wzoru na wydruku.

Jakie wady mają tapety samoprzylepne?

Niestety każde rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety. Podobnie jest w przypadku wielkoformatowych naklejek na ścianę. Do słabych stron tapet samoprzylepnych należy pewna wybiórczość w stosunku do podłoża, na którym okładziny będą leżały idealnie. Powierzchnia pod klejenie powinna być przygotowana bardzo precyzyjnie. Ściana musi być gładka, nie może mieć wybrzuszeń, faktury czy uszkodzonej powierzchni. Pod tapety samoprzylepne nie nada się również ściana ze schodzącym tynkiem, dziurami i zadrapaniami. Wszystkie te elementy będą widoczne po oklejeniu i zmniejszą przyczepność tapety. Oprócz perfekcyjnego wyrównania, powierzchnia powinna przejść też dobre gruntowanie, a minimalny czas między gruntowaniem a tapetowaniem to trzy tygodnie. Tapety samoprzylepne nie nadają się również na oklejanie ścian już pokrytych tapetami lub pomalowanych farbami specjalistycznymi. Należą do nich popularne farby zmywalne, które zawierają składniki “odpychające” kurz i brud. Tworzą one gładka i śliską powierzchnię, której nie złapie klej tapety samoprzylepnej. W tym przypadku okładzina może zacząć odchodzić od ściany już kilka dni po montażu. Ratunkiem będzie zmatowienie ściany papierem ściernym o drobnych ziarnach, zagruntowanie i odczekanie odpowiedniego czasu przed ponownym tapetowaniem. Ściana powinna być też dokładnie oczyszczona z kurzu i brudu. Inaczej zanieczyszczenia będą osłabiać działanie kleju i przyleganie tapety.

Tapeta papierowa z włóknami syntetycznymi - rozwiązanie dla fanów ekologii i tradycji

Okładzina papierowa może kojarzyć się z tapetami z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, które nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Tamte okładziny były trudne w aplikacji, mało wytrzymałe i miały wzory, które dziś trudno nazwać dekoracyjnymi. Mimo to trzydzieści lat temu wiele osób stawiało na tapetowanie. Ówczesna moda w ostatnich latach znów pojawia się w salonach, sypialniach czy pokojach dziecięcych. Współczesne tapety papierowe są jednak lepszej jakości i mają większy wybór wzorów. Dostępna w naszym sklepie okładzina na bazie papieru jest wzmocniona włóknami syntetycznymi. Dzięki temu jest bardziej wytrzymała i mniej podatna na rozdarcia niż zwykły papier. Jest odporna na dużą temperaturę i starzenie. A co najważniejsze - ekologiczna. Nie zawiera polichlorku winylu, przez co określa się ją jako PVC free. Dzięki gładkiej strukturze tapety papierowe pasują do większości pomieszczeń i stanowią w nich piękną dekorację ścian. Gładkie powierzchnie nie narzucają swojej faktury, więc pokoje można wyposażyć nawet w mocno dekoracyjne dodatki. Papierowe okładziny doskonale będą się też komponować z naturalnymi, prostymi meblami, tworząc razem z nimi minimalistyczny wystrój.

Wady i zalety tapet papierowych

Okładziny papierowe są jednymi z najtańszych, a do tego należą do najprostszych i tradycyjnych rozwiązań. Są uniwersalne i pasują do wielu wnętrz. Trzeba jednak pewnej wprawy i sporych przygotowań, aby je poprawnie nałożyć. Wymagają odpowiedniego przyszykowania powierzchni, a także nałożenia kleju dobrego gatunku. Ściany z taką tapetą nie nadają się do czyszczenia na mokro, nie są odporne na wilgoć, ani na ścieranie. Trzeba więc bardzo uważać, czyszcząc nawet wilgotną ściereczką. Również zdejmowanie tapety papierowej ze ściany może przysporzyć ekipie trochę kłopotu. Zdarza się, że przy ściąganiu papieru zacznie się on rozwarstwiać. Trudniej przez to będzie oczyścić ścianę, by przygotować ją do malowania lub położenia kolejnej okładziny. 

Tapeta flizelinowa - ciepłe wnętrze z przepiękną grafiką

Ciekawym rozwiązaniem jest trzeci typ tapet, bardzo ceniony przez ekipy remontowe i samych właścicieli odnawianych mieszkań. Tapety flizelinowe są łatwe w klejeniu i wytrzymałe na różne uszkodzenia. Można je delikatnie czyścić wilgotną ściereczką bez obaw o ich uszkodzenie. Posiadają widoczną fakturę, dzięki czemu można uzyskać przepiękną dekorację ścienną. Taka tapeta ociepli sypialnię, salon czy inne pomieszczenie. Sprawi też, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Tapety flizelinowe to także sama przyjemność podczas tapetowania. Nie rozciągają się ani nie kurczą, dlatego łatwo jest dopasować je do ściany. Ułatwieniem podczas aplikacji jest to, że klejem można posmarować ścianę, zamiast samej tapety, a następnie przyłożyć i dopasować bryt do oklejanej powierzchni. Niepotrzebne są więc duże powierzchnie stołu czy podłogi, na których układa się i smaruje klejem tradycyjną tapetę. Kolejna zaleta okładziny z flizeliny to możliwość oklejenia nią nieidealnej ściany. Po zakończeniu tapetowania płaszczyzna i tak będzie wyglądać pięknie. Jeżeli zdecydujemy się na usunięcie tapety, w tym przypadku również docenimy, że jest to okładzina flizelinowa. Ta tapeta przy demontażu nie rwie się, schodzi całymi brytami i szybko można usunąć ją na sucho.

Wady tapety z flizeliny

Oprócz wielu widocznych zalet, przeciwnicy tapety z flizeliny mogą wskazać kilka minusów. Przede wszystkim tapeta ta posiada widoczną strukturę, która może nie pasować do wszystkich aranżacji. Nie jest też typową, tradycyjną tapetą, która kiedyś królowała w naszych domach. Flizelina jest także nieco droższa od najtańszej, papierowej okładziny. Dla niektórych osób różnica w cenie może być na przykład przeszkodą w jej zakupie. Jednak mimo większej ceny za bryt, jest ona łatwiejsza w aplikacji, którą można wykonać bez wynajmowania fachowców. Jeżeli weźmiemy więc pod uwagę koszt wynajęcia ekipy do tapet papierowych i samodzielne kładzenie flizeliny, ta druga opcja cenowo wypadnie nam bardziej korzystnie. Tapety z flizeliny nie są oznaczone jako PVC free. Zapewne więc nie zdecydują się na nie osoby, które dużą wagę przykładają do ekologicznego stylu życia.

Tapeta papierowa, tapeta flizelinowa czy samoprzylepna - która najlepsza?

Wybierając najlepszy rodzaj tapety, pamiętajmy o kilku rzeczach. Przede wszystkim nie jest to wybór na długie lata, a decyzja, którą podejmujemy na krótszy okres. Gdy zmienimy zdanie, w każdej chwili możemy zdjąć starą tapetę i położyć tę, która bardziej przypadnie nam do gustu. Druga sprawa to możliwość dokonania świadomej decyzji przed zakupem. Jeżeli mamy problem z wyborem najlepszego rodzaju tapety, możemy zamówić próbki okładzin w wybranym wzorze na wszystkich trzech podkładach. Dzięki temu poznamy strukturę każdego z materiałów, przyjrzymy się, jak prezentuje się na nim wybrany deseń i jakiej wielkości będą jego elementy. Próbka wielkości 31x31 cm może posłużyć też do doboru barwy wyposażenia pokoju czy koloru farby do pozostałych ścian.

Dla ułatwienia decyzji o wyborze pomiędzy tapetą papierową wzmocnioną włóknami syntetycznymi, flizelinową a samoprzylepną przygotowaliśmy podsumowujące zestawienie ich najważniejszych cech.

Cecha 

Tapeta   samoprzylepna 

 Tapeta papierowa z włóknami  syntetycznymi 

Tapeta flizelinowa

 Łatwa aplikacja

 tak nie tak

 Wycieranie na mokro

 tak nie tak

 PVC free

 nie  tak  nie

 Ozdobna faktura

 tak nie tak

Łatwe usuwanie

 tak nie tak

Uniwersalność w aranżacji

 nie tak nie

Do wilgotnych pomieszczeń

 nie nie nie

Aplikacja kleju

 brak na tapetę na ścianę

Sposób klejenia

 na sucho na mokro  na mokro

Użycie na meblach

 tak nie nie

Polecane do

 salonu, sypialni pokoju dziecięcego salonu, sypialni


Przed zakupem tapety dokładnie zmierz ścianę, aby dobrać odpowiednią liczbę brytów. Zanim przystąpisz do klejenia, szczegółowo zapoznaj się z załączoną instrukcją aplikacji tapety na ścianę. 

Tapeta papierowa 

Tradycyjna, gładka tapeta z papieru wzmocniona włóknami syntetycznymi. Wolna od PCV, ekologiczna, odporna na temperaturę, uniwersalna w aranżacji pomieszczeń. Gramatura tapety papierowej: 300 g/m kw.

Tapeta flizelinowa

Piękna tapeta o artystycznej strukturze. Wzory na fizelinie ocieplają wnętrze i nadają mu przytulnego charakteru. Na tym podkładzie sprawdzą się zwłaszcza fototapety, które stworzą wspaniały obraz na ścianę. Nasza tapeta na bazie fizeliny ma strukturę drobnych ziaren, co nadaje grafice przestrzenności. Gramatura tapety fizelinowej: 255 g/m kw.

Struktura tapety fizelinowej

Tapeta samoprzylepna

Tapeta o strukturze Canvasu, od spodu pokryta klejem. Łatwa w aplikacji. Nadaje się także do oklejenia mebli czy drzwi. Gramatura tapety samoprzylepnej: 160 g/m kw.

struktura tapety samoprzylepnej

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl