Kolor granatowy we wnętrzach – czy warto zastosować ciemnoniebieski na ścianach? 0
Kolor granatowy we wnętrzach – czy warto zastosować ciemnoniebieski na ścianach?

Do niedawna granat w aranżacji wnętrz był swego rodzaju kolorem tabu. Ciemny, rzadko stosowany, przegrywał batalię na rzecz jaśniejszych barw. Ostatnimi czasy biele i jasne szarości jednak ustępują ciemnym, zdecydowanym odcieniom. Mimo to nie do końca wiemy jeszcze, jak używać go w organizowaniu przestrzeni. Marynarski jest mocną barwą, co może budzić pewne obawy przy jego wykorzystaniu w pomieszczeniach codziennego użytku. Ale w zestawieniu z dobrze dobranymi dodatkami może stworzyć niepowtarzalną przestrzeń, z dużą dozą indywidualizmu. Czy kolor granatowy jest łatwy w aranżacji wnętrz? Gdzie najlepiej go zastosować? Jak łączyć granat z pozostałymi barwami, aby uzyskać pożądany efekt? Odpowiedź poznacie, czytając nasz artykuł.

Z czym kojarzy się kolor granatowy?

Nazwa koloru granatowego — po angielsku „navy” — nawiązuje do barwy mundurów marynarki. Kojarzy się z morzem i wszelkimi dodatkami marynistycznymi. Wielu z nas odbiera ten odcień jako stanowczy, zdecydowany, wiążący się z siłą i pewnością. Ciemnoniebieski jest jednym z kolorów często spotykanych w przyrodzie. Granatowe jest morze nocą i piękne gwieździste niebo, na którym rysują się świetliste gwiazdy. A jednocześnie nieboskłon w trakcie burzy, który prezentuje wspaniały obraz siły natury. Granat we wnętrzach sprzyja skupieniu i podejmowaniu decyzji, nie rozprasza. Pozwala na uspokojenie i relaks, osiągnięcie równowagi i wytchnienie. Możemy więc zastosować go w dowolnej przestrzeni. Klimat takiej aranżacji określimy przez dodatki, które złagodzą albo podkreślą jego surowy charakter.

Granat we wnętrzach – czy to dobry pomysł?

Do tej pory granat nie cieszył się zbyt dużą popularnością. Jednak od kilku sezonów w aranżacji pomieszczeń rozwija się trend wykorzystania mocniejszych kolorów. Ciemny niebieski we wnętrzach może występować jedynie jako dodatek. Świetnie sprawdzą się tutaj meble, dywany, plakaty lub obrazy, które będą skupiały uwagę na jasnym tle. Granat może też odgrywać główną rolę w sypialni lub w salonie, gdzie stworzy piękne połączenia z innymi barwami. W mniejszych pomieszczeniach najlepiej zaakcentować nim wybraną ścianę, na przykład tę za sofą czy wezgłowiem łóżka. W większych, widnych przestrzeniach możemy pokusić się o położenie ciemnoniebieskiej tapety na wszystkich ścianach. Takie wnętrze będzie wymagało wielu jasnych dodatków w postaci mebli, plakatów, dywanu. Dzięki nim unikniemy efektu mrocznej, optycznie zmniejszonej powierzchni. Chłodna barwa granatu jest wyrazista i mocno rzuca się w oczy. Trzeba więc używać jej z rozwagą. W rezultacie możemy zyskać wyjątkowe pomieszczenie z granatowymi ścianami, które zwiększy naszą pewność siebie. Do tego poprawi naszą koncentrację i będzie idealnym środowiskiem do twórczych prac oraz podejmowania decyzji. 

Granatowe ściany – jak zaaranżować przestrzeń w ciemnoniebieskim kolorze?

Barwa atramentu na pionowych powierzchniach w domu wygląda bardzo dostojnie, ale nie można z nią przesadzić. Ciemne kolory optycznie zmniejszają pomieszczenia. Doskonale też nadają się do dzielenia wnętrza na strefy. To ostanie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w otwartych przestrzeniach, takich jak kuchnia połączona z salonem lub jadalnią. Granat będzie pięknie prezentował się w nowoczesnym pokoju dziennym, jaskini nastolatka, a także pokoju dla dziecka. Uniwersalność ciemnoniebieskich ścian sprawia, że nadają się również do biura oraz do delikatnych i bardziej męskich wnętrz. Ten odcień błękitu daje nam duże pole do popisu. Dobrze komponuje się ze zdecydowanymi grafikami oraz subtelnymi mazańcami. Pasuje do stylu glamour, klasycznego, romantycznego i dziecięcego, w szczególności w przestrzeni przeznaczonej dla chłopców. 

Granatowe tapety ścienne – jakie wzory będą nowoczesne?

W aranżacji wnętrz, podobnie jak w modzie, występują trendy i sezonowość. Obecnie obserwujemy powrót naturalnych kolorów, które nawiązują do przyrody. Jakiekolwiek tapety z granatowym tłem lub motywem w tym kolorze, będą więc bardzo aktualne w tym sezonie. Wśród polecanych przez nas wzorów znajdują się takie, które przełamują ciemną barwę jasnymi elementami. Mogą to być obrazy z motywem zwierzęcym lub graficznym, niwelujące efekt ciężkości. Granatowy kolor ciekawie wygląda również na tapetach w stylu glamour. Kolor "navy" jest delikatniejszy i mniej przytłaczający niż czarny, a jednocześnie elegancki i lubiący błyszczące dodatki. W pokoju dziecięcym sprawdzi się natomiast ze wzorami nawiązującymi do nieba i przestrzeni kosmicznej. Przy wyborze tapety pamiętajmy o tym, że w zamkniętych miejscach granat należy stosować oszczędnie. Najlepiej do zaakcentowania najważniejszej ściany, a pozostałe z nich najlepiej rozjaśnić bardziej widną tapetą lub farbami. 

Granatowe ściany – jakie pasują do nich kolory dodatków?

Ciemnoniebieski to wdzięczny kolor w stylizacji pomieszczeń. Można powiedzieć, że jest wszechstronny prawie tak samo jak czerń. Dobrze komponuje się z jasnymi, delikatnymi kolorami. Również wyraziste, mocne dodatki stworzą z nim świetną aranżację. Zanim dobierzemy inne barwy do granatowego tła, zastanówmy się, jaką funkcję ma spełnić pomieszczenie. Czy mamy się w nim relaksować, czy może raczej skupić się na pracy? Czy od samego wejścia powinno emanować dynamiką i dużą dawką energii? A może ma zawierać dodatki w kobiecych kolorach, które będą łagodzić surowy odcień granatu na ścianach? Pewne jest, że ciemnoniebieski jest dobrym kolorem bazowym. Można łączyć go z wieloma innymi barwami i budować niesamowite wrażenie. Dodatki łatwo jest zmienić, w szybki sposób przeobrażając również wnętrze. Kolor marynarski będzie świetnym tłem dla jaśniejszych dekoracji w lekkich lub wyrazistych odcieniach. Możemy na przykład łączyć go z romantycznym różem, który wprowadzi nieco subtelności. Pudrowe poduszki, narzuty czy figurki stworzą bardziej kobiecą przestrzeń. Jeżeli chcemy osiągnąć efekt glamour, możemy zestawić granat ze złotem lub srebrem. W tym przypadku będą się pięknie prezentować połyskujące ramki do plakatów, lustra, świeczniki, lampy i wazony. Takie ozdoby będą ładnie kontrastować ze spokojnym odcieniem ściany. Jeśli chcemy uzyskać przy tym efekt ekstrawagancji, postawmy w salonie sofę w kolorze starego złota. Ciemnoniebieskie wnętrze możemy także łączyć z jasnymi barwami - bielą i szarościami. Nie musimy się martwić, że uzyskamy efekt marynarskiego pokoju. Wystarczy odpowiednia proporcja dodatków i ich rozważny dobór. Granatowa przestrzeń rozjaśniona wyposażeniem będzie idealna na relaks w gronie rodziny i przyjaciół. Ciekawym zestawieniem może być też połączenie granatu z błękitem i zieleniami. Takie barwy wniosą powiew naturalności i świeżości, ożywią też zbyt ciemne pomieszczenia. Odważnym osobom polecamy dodatki w kolorach fuksji, czerwieni i pomarańczu. Mocnymi elementami mogą być tutaj meble, plakaty, dywan czy poduszki. Takie wnętrze będzie nowoczesne, dynamiczne, pobudzające do działania. W pomieszczeniu o intensywnych barwach świetnie odnajdą się osoby z silnym charakterem. 

Przy planowaniu granatu na ścianach, pamiętajmy o rozwadze. Zbyt wiele ciemnych kolorów może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Kluczowym jest tutaj dobór odpowiedniego wzoru na tapecie oraz barwnych dodatków. Dobrze przemyślane wnętrze będzie cieszyć swoim wyglądem przez długi czas. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl